Bel Fıtığı Tedavileri – Op. Dr. Yakup Sezer

Bildiri

Bu yazımızda ameliyatlı, ameliyatsız Bel fıtığı, tedavilerinden ve Mikrocerrahi (kapalı) bel fıtığı, dar kanal ameliyatlarından bahsedeceğiz. Yazının sonunda bulunan iletişim bilgileri ile bize ulaşıp sorularınızı sorabilirsiniz.

Op. Dr. Yakup Sezer
Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı
Bütüncül Tıp & GETAT

Önce Teşhis

Ailelerimize karşı göstermiş olduğumuz hassasiyeti hastalarımıza da uyguluyoruz. Öncelikle hastalığı teşhis edip ilaç tedavisi, fizik tedavi ve GETAT yöntemleri uygulayıp örneğin nöral terapi, proloterapi, akupunktur, ozon terapi, mezo terapi vb. tedaviler uyguluyoruz, bu tedavilerin başarı oranı %80‘dir, bu tedavilerden fayda görmeyen hastalarımızı ise ameliyata alıyoruz.

Hastalarımız genellikle bel ve bacak ağrıları, boyun ve kol ağrıları şikayeti ile geliyor. Şikayetleri devam eden hastaya MR çekip fıtık olup olmadığını kontrol ediyoruz. Hasta bu tedavi yöntemlerinede  cevap vermiyor ise son olarak ameliyatı öneriyoruz. Bir diğer hususta bel ağrısı şikayeti ile gelen hastalarımıza bel fıtığı değil ise önerilerde bulunuyoruz. Özellikle ağır işte çalışanların eğilip kalkmaları esnasında ağır yükleri nasıl tutacakları konusunda bilgilendirip ağrıları geçtikten sonra bel ve karın kaslarını kuvvetlendirecek egzersizler gösterip bunu düzenli yapmalarını öneriyoruz. Hastamızın bel fıtığına yakalanmaması için her türlü önlemi almaya çalışıyoruz.

Bel fıtığı tedavisinde omurgalara vida, metal takviyesi ?
Omurga eklemlerinin hareketini yok ettiğinden ileride “komşu mesafe hastalığı” na yol açar, vücut yapısına uygun değildir. Nüks fıtık olmasın diye tercih edilir, ama uzun dönemde kendi içinde sorunlar taşır. Tercih etmediğimiz bir yöntemdir. Gerekli gördüğümüz vakalarda mecbur kaldığımız zaman bu yöntemi kullanmaktayız. Mikrocerrahi diskektomi Başarı oranı , güvenliliği en yüksek bugün için dünyada en çok kabul görmüş ve tercih edilen yöntemdir. Tüm ameliyatlarımızı mikrocerrahi yöntemle yapmaktayız.

Getat Uygulamaları İle Ameliyatsız Kurtulabilirsiniz

Geleneksel Tamamlayıcı Tıp yani GETAT uygulamaları ile ameliyat olmadan hastalığınızdan kurtulabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı onaylı GETAT sertifikalarıyla Samsun’da hizmet veriyoruz. Fıtık olduğunu düşünen bel ağrısı, güçsüzlük, ayakta sekme gibi şikayetlerle gelen hastalar GETAT uygulamaları ile ameliyat olmadan sağlığına kavuşabiliyor. Geleneksel Tamamlayıcı Tıp’ta özellikle nöral terapi, proloterapi, akupunktur, ozonterapi, ve benzeri uygulamalardan yararlanılıyoruz. Yapılan uygulamalar ve tedavilere hasta yanıt vermez ise mikrocerrahi ameliyat ile hastalar 1 gün içerisinde taburcu olup kısa sürede günlük aktivitelerine ve işine dönüş yapmış oluyor.

Ameliyat Gerektiren Durumlar Nelerdir

1- Medikal tedaviye cevap vermeyen bacakta şiddetli ağrı
2- Bacak ve/veya ayakta güç kaybı
3- İdrar kaçırma (acil müdahele gerektirir)
4- Kaslarda incelme (atrofi)

Cerrahi Tedavi Yöntemleri Nelerdir

1- Standart diskektomi
2- Mikrodiskektomi
3- Endoskopik diskektomi
4- Laser diskektomi
5- Nukleoplasti

Standart diskektomi: Genellikle genel anestezi altında uygulanır. Hasta yüz üstü yatar pozisyonda yapılır. Fıtığın bulunduğu bölgedeki ciltte 5-6 cm’lik bir kesi yapılarak omurilik ve sinir kökünde bası yapan fıtık çıkartılır.

Mikrodiskektomi: Genelde belden aşağı uyuşturularak genel anestezi vermeden işlem gerçekleştirilmektedir. Çok daha küçük cilt kesisi (1-1.5 cm) yapılır. Kas dokusu çok az sıyrılır, daha az kemik alınır. Mikrodisketomi mikroskop ve mikro cerrahi aletler kullanılarak yapıldığı için sinir zedelenme ihtimali oldukça düşüktür. Cerrahi sonrası hasta daha erken işe döner. Hastalar ameliyat sonrası 24 saatten daha kısa sürede taburcu olmaktadır.

Endoskopik Diskektomi: 1 cm lik bir kesi ile klavuz yardımıyla yapılan müdaheledir. Her bel fıtığı tedavisinde uygun değildir.

Laser Diskektomi: Fıtığa lokal anestezi altında ısı uygulanarak bir miktar küçülmesini sağlar. Başarı oranı düşüktür. Ciddi omurilik ve sinir kökü basısı yapmayan fıtıklarda uygulanabilir.

Nukleoplasti: Laser diskektomiye benzer şekilde disk mesafesine girerek radyofrekans uygulanmasına dayanır. Basit fıtıklarda tercih edilebilir.

Laser diskektomi ve Nukleoplasti yöntemiyle tedaviden fayda görebilecek hasta grubunun büyük kısmı medikal tedavi ve fizik tedavi ile büyük oranda rahatlatılabilecek hastalardır iyileşme sürecini hızlandırmak için bu yöntemlerde tercih edilebilir.

Detaylı bilgi için whatsapp numaramıza tıklayıp doğrudan whatsapp üzerinden bilgi alabilirsiniz veya telefon numaramıza tıklayıp bizi arayabilirsiniz.

Op. Dr. Yakup Sezer
Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı
Cep0530 401 50 55
Whatsapp0530 401 50 55
AdresDenizevleri Mahallesi, 227. Sokak, No: 7, Kat:1, Daire:4 Yalı Apartmanı Atakum, Samsun
instagramdr.yakupsezer
YoutubeAbone Ol
17 cevaplar
 1. Mustafa
  Mustafa says:

  Hocam merhaba ben annem adına yazıyorum size annemin belin de ve bacakların da agrılar var şiddetli ayakta duramıyor fazla bir kaç doktor gittik ve ameliyat dediler biz de pek sıcak bakmıyoruz ameliyatsız tedavi olasılığı sizce ne düzeyde ola bilir bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  Yanıtla
 2. ayfer alim
  ayfer alim says:

  annemin 5-6 yıldır ayaklarında yanma batma karıncalanma keçelenme elektriklenme oluyor mr sonuçlerında skolyoz çıkıyor amaliyat riskli dendi bir tedavi yöntemi varmı hangi bölüme gidelim şekerine baktılar vs.sizin alanınıza girermi saygılar

  Yanıtla
 3. Semra kilic
  Semra kilic says:

  Tesadufen sitedeki fitik tedavilerini gördüm bende de bel fıtığı var ağrılarım var fakat bu ağrılara dayanabilirim de o ayağım elektrik çarpar gibi vuruyor ya
  Dayanılmaz oluyor ameliyatsız tedavi öneriyor musunuz ne yapmalıyım giresundan yazıyorum…

  Yanıtla
 4. Güler
  Güler says:

  Hocam merhaba babamda omurilige yakın bel fıtığı var bunu geçirme şansınız varmi buradakiler riskli gördüğü için yapamayız demişlerde

  Yanıtla
 5. Mehmet Elmacı
  Mehmet Elmacı says:

  Merhaba hocam eşim yaklaşık 12 13 sene önce bel fıtığı ameliyatı oldu ve beline platin takıldı ilk zamanlar bayağı iyiydi ama bu son zamanlar sağ ayakta uyuşukluk karıncalanma şişme hissi ve ceyran çarpması gibi çakılmalarla birlikte ağrı olmaktadır bu duruma nasıl bir tedavi müdehale gerekir bir özel hst de fıstıklı bölge içine iğne tedavisi uygulandı ama sonuç değişmedi sorunlar devam ediyor iyi günler dilerim cevap beklerim.

  Yanıtla
 6. Selim cebeci
  Selim cebeci says:

  1 hafta önce kanal daralmasına bağlı olarak sağ taraftaki fıtıklarım alındı. Ancak sol tarafta da fıtıklarım var idi ama sol ayağımda uyuşma ağrı olmuyor idi. Ameliyattan sonra sol ayakta ve ayak parmaklarında uyulmakta oluyor. Bilgi vermenizi ve tedavi yöntemi için sizlerden haber bekliyorum. İlginize teşekkür ederim.

  Yanıtla
 7. Özlem
  Özlem says:

  Merhaba hocam benim sol bacağında ağrı ve belimde fıtık var fizik tedavi gördüm 20 gün ama hala bacağımı kaldırırken kalça da kalkıyor ve öksürürken, gülerken hapşırırken bacağımda kramp gibi birşey oluyor sizce belirli süre bir yerde oturunca kalkarken zorlanıyorum sizce ne yapmalıyım ?

  Yanıtla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir