BOYUN FITIĞI TEDAVİLERİ – OP. DR. YAKUP SEZER

Bildiri

Bu yazımızda ameliyatlı, ameliyatsız boyun fıtığı tedavilerinden ve Mikrocerrahi (kapalı) boyun fıtığı, dar kanal ameliyatlarından bahsedeceğiz. Yazının sonunda bulunan iletişim bilgileri ile bize ulaşıp sorularınızı sorabilirsiniz.

Op. Dr. Yakup Sezer
Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı
Bütüncül Tıp & GETAT

Önce Teşhis

Ailelerimize karşı göstermiş olduğumuz hassasiyeti hastalarımıza da uyguluyoruz. Öncelikle hastalığı teşhis edip ilaç tedavisi, fizik tedavi ve GETAT yöntemleri uygulayıp örneğin nöral terapi, proloterapi, akupunktur, ozon terapi, mezo terapi vb. tedaviler uyguluyoruz, bu tedavilerin başarı oranı %80‘dir, bu tedavilerden fayda görmeyen hastalarımızı ise ameliyata alıyoruz.

Hastalarımız genellikle boyun ve kol ağrıları şikayeti ile geliyor. Şikayetleri devam eden hastaya MR çekip fıtık olup olmadığını kontrol ediyoruz. Hasta bu tedavi yöntemlerine de  cevap vermiyor ise son olarak ameliyatı öneriyoruz. Bir diğer hususta; boyun ağrısı şikayeti ile gelen hastalarımıza eğer boyun fıtığı değil iseler boyun ve sırt egzersizleri gösterip bu egzersizleri düzenli yapmalarını öneriyoruz. Hastamızın boyun fıtığına yakalanmaması için her türlü önlemi almaya çalışıyoruz.

Boyun Fıtığı Belirtileri

Boyunda 7 adet omurga kemikleri mevcuttur. Disk dediğimiz yapı 2 omurga arasında yastıkçık,amasör görevi görmektedir. Ağırlığın eşit olarak dağılmasını ve omurga dinamiğini sağlar. Disk dokusunun dış kısmı (anulus fibrosus) ve iç kısmı (nucleus pulposus ) bulunur. Jelatin kıvamındaki iç kısmın , daha kuvvetli bir bağ dokusundan oluşan dış kısmı yırtarak omurilik ve sinirlere bası yapması sonucu boyun fıtığı ortaya çıkar.

Sıklıkla kolda ağrı , uyuşma , güçsüzlüğe neden olur. Omuriliğe bası yapan orta hat fıtıklarında zaman içerisinde omurilikteki hasara bağlı olarak dengesizlik,ayaklarda kuvvetsizlik gibi bulgulara neden olabilir.

Boyun Fıtığı Nedenleri
Geçirilmiş travma, masa başında ya da bilgisayar karşısında uzun süreli boyunun kötü pozisyonda tutulması , kemik yapı ve diskte yaşın ilerlemesine bağlı olarak degenerasyon, romatizmal hastalıklar boyun fıtığına neden olabilir.

Boyun Fıtığı Tanı
Boyun fıtığı tanısı koyabilmek için öncelikle boyun fıtığının karışabileceği diğer hastalık gruplarıda göz önüne alınarak hastanın fizik muayenesi ve nörolojik muayenesi yapılır.Boyun fıtığı düşündüğümüz hastada tanı koymak için ilk tercih edilen tetkik servikal MR incelemesi olur. Kemik yapı ile ilgili daha detaylı bilgiye gereksinim duyulduğu durumlarda ( özellikle travmaya bağlı, tumoral oluşumlar gibi durumlar) Tomografi tetkikinde faydalanılır. Ayrıca boyun fıtığının sinir üzürindeki hasarını objektif olarak ortaya koymak ve ayırıcı tanı için EMG tetkiki yapılabilir.

Boyun Fıtığı Tedavisi
Boyun fıtıkları omurilik ve sinir köküne ileri düzeyde bası yapmıyorsa ilaç tedavisi, fizik tedavi, boyunluk, boyun egzersizleri gibi konservatif yöntemlerle tedavisi mümkündür. Ancak boyun ve kol ağrıları ilaç ve fizik tedaviye rağmen geçmiyorsa, hastaların kollarında kuvvet azlığı varsa hasta ameliyatla tedavi edilmelidir.

Cerrahi Tedavi
Cerrahi tedavi seçeneği ; tıbbi tedaviye yanıt alınamayan, güç kaybı olan, belirgin omurilik ve/veya sinir kökü basısı saptanan hastalara önerilir.
Bugün için en etkin tedavi mikrodiskektomidir. Mikroskop altında küçük bir kesiden girilerek fıtığın boşaltılması ve omurilik , sinir kökünün rahatlatılması amaçlanır. Sıklıkla diskin bosaltıldığı bölgeye cage (kafes) ,disk protezi gibi implantlar yerleştirilir.

Hasta ameliyattan beş-altı saat sonra ayağa kalkabilmekte ve bir gün sonra hastaneden taburcu edilebilmektedir .Hasta iki hafta içerisinde işine geri dönebilmektedir.

Op. Dr. Yakup Sezer
Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı
Cep0530 401 50 55
Whatsapp0530 401 50 55
AdresDenizevleri Mahallesi, 227. Sokak, No: 7, Kat:1, Daire:4 Yalı Apartmanı Atakum, Samsun
instagramdr.yakupsezer
YoutubeAbone Ol

6 cevaplar
 1. Derya
  Derya says:

  Mbr hocam 34 yaşındayım boyun fıtığı var . Her Dr gittim bana amaliyat olma dedi . Ama ağrım artık çok kötü .
  Olmamda size gelsem sakınca varmı .
  Korkuyorum .
  Özel hastanemi orası .

  Yanıtla
 2. Musa
  Musa says:

  Hocam menier rahatsızlığım var son günlerde baş dönmesi denge bozukluğu sıklaşmaya başladı bu rahatsızlık için hacamat önerilen için bir kliniğe gittim oradaki doktor muayenesinde boynumda fıtık olduğunu söyledi bu baş dönmesi ve denge sorunu ve kulak uğultusu sorununa boyun fıtığının etkisi varmıdır? varsa tedavisi mümkünmüdür?

  Yanıtla
 3. Yeşim
  Yeşim says:

  Mrb annemde boyun fitigi var doktor kireclenmiss kazıyarak alınası gerekio çok riskli olduğunu söylemiş felç olma ihtimali ses kisilma ihtimali var demiss gerçekten bu kadar riskli mi

  Yanıtla
 4. Gülay sever
  Gülay sever says:

  Merhaba hocam benim boyun fıtıgım var agrısı sol koluma vuruyor kolunda güç kaybı oluştu bu sıra daha çok arttı sizce boyun fıtıgım ilerlemiş durumda ı ben Niksar da oturuyorum orası özel hastane i gelmem gerekiyor u hocam teşekkürler

  Yanıtla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir