Hacamat – Samsun Hacamat Tedavisi

Op. Dr. Yakup SEZER

Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı

Geleneksel Ve Tamamlayıcı Tıp

Hacamat Tedavisi Hangi Rahatsızlıklarda Uygulanır?

Yapılan pek çok çalışma, hacamat tedavisinin belirli hastalıklarda oldukça faydalı olduğunu göstermektedir. Hacamat tedavisinin sırt ve boyun ağrılarında rahatlama sağladığını gösteren pek çok çalışma bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir çalışmada, hacamat tedavisi olan hastalarda yalnızca ilk seanstan sonra bile kronik boyun ve omuz ağrılarında %50 oranında azalma olduğu görülmüştür.Hacamat Tedavisinin uygulandığı bazı rahatsızlıklar :

  • Organik bir rahatsızlığı tanımlanmayan hastalarda immün sistemi(Bağışıklık sistemi) güçlendirmek için
  • Fibromiyalji sendromu
  • Romatizmal hastalıklara ait kronik ağrı, eklem hareket kısıtlılığı, sabah tutukluğu, yorgunluk gibi durumlar
  • Kas-iskelet sistemi mekanik ağrıları
  • Diz ağrısı (osteoartrit vb)
  • Migren ve gerilim tipi baş ağrısı gibi organik olmayan baş ağrıları
  • Organik olmayan uyku bozuklukları
  • Nevraljilere bağlı ağrılar
  • İnmeye bağlı gelişen hıçkırık, yorgunluk, afazi gibi durumlar

Yüzyıllardır bir tedavi yöntemi olarak kullanılan hacamatın, vücudu dinlendirdiğini ve sağlıklı kalmasını sağladığına inanılıyor.

Çeşitli nedenlerle vücudumuza giren toksinler, kimyasal maddeler, gıdalar üzerindeki ilaç kalıntılarının idrar veya ter yoluyla atıldığını, doğal yollarla atılamayan kalıntıların deri altında biriktiğini söyleyen uzmanlar, bu birikintileri vücuttan dışarı atmanın bir yolunun da hacamat olduğunu söylüyor.

HACAMATIN FAYDALARI NELER?

Ağrısız, acısız, yatak istirahatsiz, iş gücü kaybı olmadan tatbik olunan bir tedavi metodu olan hacamat, uygun zaman dilimlerinde belli aralıklarla usulüne uygun olarak yapılırsa, vücudun dışarıya atamadığı ağır metaller, toksinler, serbest radikaller, kullanılan ilaçların ve hormonlu gıdaların vücutta bıraktığı kalıntılar emilerek bedenimizin normal formuna gelmesi sağlanmış olur.

Tansiyon, dolaşım bozuklukları, genel vücut ve organ temizlenmesi, baş ağrısı, baş dönmesi gibi birçok rahatsızlıkta hacamat tedavisi aktif olarak uygulanmaktadır.

Günümüz tedavi uygulamalarında tekrar kabul görmeye başlayan hacamat, 1400 sene önce Efendimizin (S.A.V) uyguladığı bir tedavi şeklidir.

Ayrıca Efendimiz (S.A.V) hem hanımlarına, hem de sahabelere hacamatı tavsiye etmiş ve kendisi de hacamat yaptırmıştır. Birçok hastalığa şifa olduğunu, bunlardan bazılarının kanser ve cüzzam gibi rahatsızlıklar olduğundan bahsetmiştir.

Alınan kan hücrelerinin yerine yeni kan hücrelerinin üretilmesi ve bu yeni üretime bağlı olarak da vücudun sıhhat ve dinginliğinin sağlanması günümüz tıbbınında da hacamata bakış açısını oluşturmaktadır.

Fakat eski tababetteki hacamat algısı günümüz tıbbından biraz farklıdır. Hacamatın, yeni kan hücrelerinin üretiminden ziyade vücudun birçok alanın da efektif olduğunu ortaya koyar. Bunun sebebini de yine eski tababet diliyle ifade eder.

Eski tababet ateş, su, hava ve topraktan oluşan insanın beden faaliyetlerinin koordinasyonunda da dört unsuru faal görür. Bu birliktelik sonucunda da bedende faydalı ve zararlı maddeler meydana gelir. Kan meydana gelen faydalıların başında gelirken; balgam, sevda ve kara safra da bedende oluşan zararlıların başında yer almaktadır. Bu zararlılara günümüz tıbbında birçok isim takılsa da en güncel ve revaçta olanı toksinler olmuştur. Son yapılan çalışmalar birçok hastalığın alt yapısında bu toksinleri görmüş ve tedavideki baş şartı detoksifikasyona, yani bedenin temizlenmesine ayırmıştır.

Bu yaklaşımlar gösterir ki, günümüz tıbbı ile eski tıbbi bilgiler antioksidan uygulamalar konusunda (İsimler ve teknikler farklı olsa da) esasta anlaşmışlardır. Hatta eski tababetteki birçok tedavi uygulamaları antioksidan yöntemler üzerine kurulmuştur. Günümüz modası olan detoks, yüzyıllar önce de tedavinin baş şartını oluşturmuş ve tedavi sistemleri bunun üzerine kurgulanmıştır. Eski tababette biriken atıkların alınmasında lavman, kusma, dağlama, bal şerbeti, kan aldırma ve hacamat baş sıralarda yer almaktadır. Bu tedavilerde yer alan ateşle dağlama ise daha sonra kaldırılmıştır. Yazımızın konusu olan hacamat ise vücudun temizlenmesi işleminde baş görevli olarak hep yerini korumuştur.

Hacamat Yerleri;

Bedende birçok bölgeden hacamat yapılabilir. Hatta hastalıklara göre yeni bölgeler bile belirlenebilir. Ama genel ve en uygun yerler sırt ve baş arkasıdır.

Sırtta özellikle iki kürek kemiği arasının, 3 parmak üstü alanlar sırt enerji hatlarının bulunduğu bölgelerdir. Bu bölgeler enerji kanallarının geçtiği yerler olduğu için herhangi bir atık birikiminde enerji hatlarının çalışmaması gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu durumlarda enerji hatları ile ilgili organlar çalışma kabiliyetlerini yitirmekte ve rahatsızlıklar baş göstermektedir.

Baş arka bölge ise yine başa ve bütün vücuda dağılan enerji hatlarının merkezidir. Ayrıca beyin kanlanmasının da koordine edildiği yerlerdir. Bu nedenle bu bölge unutkanlık, vertigo ve baş ağrısı da dahil olmak üzere birçok rahatsızlığın merkezidir.

Tüm bu bilgiler hastalığın türüne göre hacamat yapılacak vücut bölgelerinin özenle seçilmesi gerektiğine işaret etmektedir.

Hacamat Zamanları;

Arabi ayların ilk 15 günü beden ve kainattaki faaliyetlerde artış zamanlarıdır. Bu zamanlarda faaliyetler daha hızlı, yoğunluk ve artışlar daha fazladır. Bedendeki bu artışlar ilk 15 günden sonra azalmaya başlar. Hacamat, vücutta birikenlerin alınması olduğu için de, bu ilk 15 günün sonunda yapılacak hacamat uygulaması maksimum faydayı sağlayacaktır. Bu nedenle biriken kanın alınması da Arabi ayların 17’nci, 19’uncu ve 21’inci günleri göz önünde bulundurulur. Ayrıca her bahar dönemi organ ve kan değişiminin olduğu dönemlerdir. Bu dönemlerde de hacamatın tercih edilmesi sıhhatimize katkı sağlayacaktır.

Bu zamanlama her sene düzenli yaptıranlar için geçerlidir. Fakat tedavi gerektiren acil durumlarda ise her an hacamat yapılabilir. Tedavilerde hastanın durumuna göre bazen haftanın günleri bazen de ayın günleri değerlendirmeye alınabilir.

Hacamat  rahatsızlığa göre maksimum ayda bir tekrar edilebilir. Uygun olan ise üç ayda bir tekrarlanmasıdır. Herhangi bir rahatsızlık yok ise koruyucu amaçlı olarak senede iki kez olmak üzere bahar dönemlerinde hacamat yapılması uygun olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler;

-Hacamatın steril ortamlarda ve bu alanda uzman doktorlar tarafından yapılması gerekir.
-Hacamatın aç karnına yapılması etkisini artıracaktır.
-Hayvansal gıdaların hacamattan önce ve sonraki bir-iki günde alınmaması hacamatın verimliliği açısından önem arz eder.
-2 yaş sonrası herkes hacamat olabilir. Yalnız şeker ve kansızlık gibi kronik rahatsızlıkları olanlarda doktor kontrolünde titizlikle hacamat uygulanmalıdır.

Hacamat yapılacak dönemlerde kiraz yenilmemesine özen gösterilmelidir. Çünkü kiraz alımından sonra yapılan hacamatın verimliliği düşük olur.

Detaylı bilgi için whatsapp numaramıza tıklayıp doğrudan whatsapp üzerinden bilgi alabilirsiniz veya telefon numaramıza tıklayıp bizi arayabilirsiniz.

Op. Dr. Yakup Sezer
Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı
Cep0530 401 50 55
Whatsapp0530 401 50 55
AdresDenizevleri Mahallesi, 227. Sokak, No: 7, Kat:1, Daire:4 Yalı Apartmanı Atakum, Samsun
instagramdr.yakupsezer
YoutubeAbone Ol
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir