Akupuntur Nedir?

Akupunktur, bir kişinin vücudunun belirli noktalarına, çok çeşitli derinliklere çok ince iğnelerin sokulmasını içeren bir tedavi şeklidir. Araştırmalar, ağrının hafiflemesine yardımcı olabileceğini ve çok çeşitli diğer şikayetler için kullanıldığını ileri sürmektedir.

Akupunktur, vücuttaki enerji dengesizliklerini düzeltmeye odaklanmış tam bir tıbbi protokoldür. Çin’deki başlangıcından 2,500 yıl önce, akupunktur geleneksel olarak hastalığın önlenmesi, teşhisi ve tedavisi ile genel sağlığı iyileştirmek için kullanılmıştır.

AKUPUNKTUR NE İÇİN KULLANILIR?

Akupunkturun amacı vücudun her tarafına akan enerji dengesini teşvik etmek ve iyileştirmek olduğu için, akupunkturun yararları duygusal rahatsızlıklardan (anksiyete, depresyon) sindirim şikayetlerine (bulantı, kusma) kadar geniş bir yelpazeye yayılabilir. irritabl bağırsak sendromu). Bir yaralanma nedeniyle veya romatoid artrit gibi kronik dejeneratif hastalıklar ile ilişkili olan ağrı sendromları için faydalı olabilir. Ayrıca migren veya Parkinson hastalığı gibi nörolojik problemlerin tedavisinde veya felç geçiren bireyler için rehabilitasyon stratejisinde de yardımcı olabilir. Sinüzit ve astım dahil olmak üzere solunum yolları, birçok jinekolojik rahatsızlık ve infertilite gibi durumlar akupunktur ile rahatlatılmıştır. Akupunktur ayrıca yorgunluğu ve bağımlılığı azaltmak ve genel iyilik halini arttırmak için faydalı olduğunu kanıtlamıştır.

AKUPUNKTURUN FAYDALARI

Akupunkturun faydalarından bazıları şunlardır:

 • Doğru bir şekilde yapıldığında güvenlidir.
 • Yan etkileri oldukça azdır.
 • Diğer tedavilerle etkili bir şekilde kombine edilebilir.
 • Bazı ağrı türlerini kontrol edebilir.
 • Ağrı kesici ilaçların uygun olmadığı hastalara yardımcı olabilir.
 • Akupunktur kişinin strese karşı dayanıklılığını arttırır, hastalıklara karşı direnç mekanizmalarını güçlendirir.
 • Akupunktur; alerji mekanizmalarını düzenler ve alerjik reaksiyonların (alerjik burun akıntısı, burun tıkanıklığı, ürtiker vb. gibi) kısa sürede iyileşmesine katkıda bulunur.
 • Akupunktur; açlık duygusunu regüle eder ve biyolojik saati dengelemede yardımcı olur. Bu etkisi obezite(zayıflama) tedavisinde ki yerini öne çıkarır.
 • Akupunktur; abstinans (yoksunluk) sendromunu tedavi ederek hastaların sigara, alkol, ilaç, yeme bağımlılığından kurtulmalarını sağlar.

İnsanın ve maddenin, var olan her şeyin içinde bulunan dengeleyici ve iyileştirici enerji ‘CHİ’.

Klasik Çin tıbbında “Chi” adı verilen bu enerji, insan vücudunda “meridyen” denilen kanallarda dolaşır. Binlerce yıllık geçmişi olan Akupunktur; bu kanallarda meydana gelen enerji dolaşım engelini ortadan kaldırarak dengeyi sağlamak ve bu şekilde hastalığı iyileştirici mekanizmayı aktive etmeyi hedefler.

Vücudumuzda bu enerjiyi harekete geçiren uyarı noktalarına akupunktur noktaları denir. Akupunktur iğneleri ile bu noktalar uyarılarak vücudumuzdaki ‘CHİ’ enerjisinin dolaşımının normale döndürülmesi ve çalışan vücut sistemlerimizde bozulan dengenin yeniden sağlanması amaçlanır.

Hastalığın kaynağına yönelik yapılan tedavi yöntemlerinden biridir.

Akupunkturla tedavi süreci desteklenebilen hastalıklar:

Nörolojik Hastalıklar: bel ve boyun fıtıkları,migren,gerilim ve küme tipi baş ağrıları, fascial paralizi (Yüz felci), trigeminal nevraji, , kas hastalıkları, serebral palsy.

Sindirim Sistemi Hastalıkları: peptik ülser,gastrit,irritabl barsak sendromu,ülseratif kolit crohn,ishal,kabızlık,post kolesistektomi sendromu.

Üro-genital Sistem Hastalıkları: Enüresis nokturna (Gece altını ıslatma), sistit, adet düzensizliği, ağrılı adet, kısırlık (İnfertilite)

Solunum Yolu Hastalıkları: Astım, KOAH, bronşit, sinüzit,amfizem

Endokrin Hastalıklar:Guatr, diyabet (Şeker hastalığı)

Cilt Hastalıkları: psöriazis (Sedef), egzema,ürtiker,zona ve sekeli, vitiligo

Nörolojik Hastalıklar: Migren ve diğer baş ağrıları, fascial paralizi (Yüz felci), trigeminal nevraji, dupuytren kontraktörü, kas hastalıkları, serebral palsy, meniere hastalığı,huzursuz bacak sendromu

Psikiatrik Hastalıklar: Stres – depresyon, uyku bozuklukları, psikosomatik hastalıklar, kekemelik, tikler

Romatizmal Hastalıklar: Romatoid Artrid – Behçet – Lupus – Artozlar (Kireçlenme) – boyun-bel-diz ağrıları

Diğer: Alerjiler, kronik yorgunluk, el-ayak yanmaları, aşırı terleme, sellülit, obezite, sigara, alkol alışkanlığı

2 cevaplar
 1. Şenol kolcu
  Şenol kolcu says:

  10 yıldır huzursuz bacak sendromu hastalığını çekiyorum.
  Neruda ve parkin haplarını çok kullandım. Parkin hapı beni biraz rahatlattı şimdi biraz daha iyi uyuyorum ama çok fazla gezme isteğim var istemsiz bacak hareketlerim var.
  Lütfen bana yardım edin. Şimdiden teşekkürler hocam
  0505 5050179

  Yanıtla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir